Gry logopedyczne — zabawa i ćwiczenie aparatu mowy w jednym!

Opóźnienia w rozwoju mowy, niepoprawne wymawianie głosek czy jąkanie się – oto najczęstsze powody, dla których rodzice udają się ze swoimi dziećmi do gabinetu logopedy. W większości przypadków konieczna jest ciągła praca ze specjalistą nad prawidłowym rozwojem aparatu mowy, jednak dzięki grom logopedycznym maluchy mogą również ćwiczyć w domu, a przy tym doskonale się bawić.

Nauka i ćwiczenia w jednym

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle są gry logopedyczne. Otóż ich głównym zadaniem jest stymulowanie, a tym samym ćwiczenie aparatu mowy najmłodszych. Niemniej jednak owe ćwiczenia przyjmują formę ciekawej zabawy. Rodzice dzieci z problemami logopedycznymi doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak trudno je zachęcić do codziennych ćwiczeń logopedycznych. Tymczasem okazuje się, że nawet wizyty u najlepszego specjalisty niewiele dają, jeśli dziecko nie stymuluje swojego aparatu mowy na co dzień. Nie chodzi o to, by zamęczać dziecko kolejnymi zadaniami czy zdaniami, które ma wypowiedzieć. Wręcz przeciwnie — maluch nie może zniechęcić się do pracy nad wymową czy artykułowaniem. Z pomocą przychodzą więc gry logopedyczne, które dzięki przystępnej formie okazują się być świetną zabawą nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców. Maluchy często nie zauważają, że podczas zabawy ćwiczą swoją mowę. 

Gry logopedyczne – dla kogo?

Gry logopedyczne zostały stworzone z myślą o dzieciach, które mają problemy z:

  • opóźnieniem rozwoju mowy,
  • wypowiadaniem konkretnych głosek czy sylab,
  • umiejętnością formułowania pełnych zdań,
  • jąkaniem się.

Warto mieć świadomość, że zabawy logopedyczne przeznaczone są już dla dzieci, które ukończyły 2 lata. To wtedy zazwyczaj maluchy wypowiadają już pierwsze słowa, a czasami nawet i zdania. Konkretna gra logopedyczna może być dedykowana dzieciom w danym wieku bądź z danym problemem związanym z aparatem mowy. Gry logopedyczne nie zastępują co prawda wizyty u specjalisty, który będzie w stanie postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie, jednak mogą one stanowić doskonałe uzupełnienie terapii. W przypadku wątpliwości, która gra logopedyczna będzie odpowiednia dla dziecka, warto skonsultować wybór z logopedą, do którego na wizyty uczęszcza dziecko. Co istotne, gry logopedyczne pomagają nie tylko zwalczać konkretny problem, ale również wspierają ogólny rozwój mowy już u najmłodszych dzieci. Dlatego też warto zaproponować przynajmniej raz w tygodniu zabawę logopedyczną dziecku, które nie wykazuje problemów z mówieniem. Takie działanie może mieć również charakter profilaktyczny – im częściej dziecko będzie ćwiczyło prawidłową wymowę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że w przyszłości wystąpią u niego problemy natury logopedycznej.

Rekomendowane przez logopedów

Gry logopedyczne cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród logopedów, jak i neurologopedów. Co ciekawe, oni sami korzystają z nich na co dzień w swoich gabinetach, prowadząc zajęcia z dziećmi mającymi różnorodne problemy z rozwojem aparatu mowy. Znakomita większość gier logopedycznych powstała przy pomocy wybitnych specjalistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu problemów natury logopedycznej. Wiedzą oni, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę oraz o jakim poziomie trudności ćwiczenia są w stanie wykonać dzieci w swoich domach, z pomocą rodziców. Należy mieć na uwadze, że gry logopedyczne, choć dedykowane głównie dzieciom, mogą również stanowić wsparcie w prawidłowym rozwoju mowy nastolatków czy nawet osób dorosłych, u których wcześniej nie zdiagnozowano nieprawidłowości w rozwoju aparatu mowy.