Pomoce logopedyczne – gry ciekawe jeśli chodzi o koncepcję

W czasach obecnych te wyjątkowo udane pomoce logopedyczne to rzecz jasna gry logopedyczne powiązane z imponującą grafiką, z głosem lektora i z tą rywalizacją między kolegami w tym samym wieku. Taka grę nie łatwo stworzyć i co równie istotne twórcy gier logopedycznych zazwyczaj mają też ograniczone fundusze na ten konkretny cel. Mowa tu o tym, że takie pomoce logopedyczne tworzy się raczej w formie uzupełnienia oferty, a twórcy wybitnie atrakcyjnych gier zazwyczaj mają inne sprawy na głowie. Jednym słowem gra tego rodzaju jest raczej tym smacznym uzupełnieniem oferty i tworzy się takową w pośpiechu, a wytwory bardziej rozbudowane i graficznie i koncepcyjnie nie są zbyt często spotykanymi, bo kluczowy wysiłek powiązany jest z popularnymi grami na komputer i z tymi planszowymi, które są atrakcyjnymi nie tylko od lat, ale także od dekad.

Kilka wzmianek o atrakcyjności.

Pomoce logopedyczne takie jak bardzo ciekawe gry, czyli te planszowe powiązane z ciekawą grafiką i z figurką wypowiadającą ważne słowa i zdania. Czasami tworzy się całymi miesiącami i co równie istotne tego typu gra musi być polecaną pomocą szkolną. Wielu twórców taką atrakcyjną dla dzieci koncepcję realizuje tylko raz na te kilka dekad i w tym tkwi ten kluczowy problem, bo tego typu pomysły nie tylko warto, ale nawet trzeba rozwijać, ze względu na to, że na taką pomoc logopedyczną jest zapotrzebowanie. Problem tkwi w tym, że stworzenie atrakcyjnej opcji wymaga zaangażowania logopedów, psychologów, ekspertów o grafiki i aktora. Do tego dochodzi nawet kilku innych specjalistów. Stworzenie atrakcyjnej gry wymaga ich współpracy i to przez ponad pół roku, a ich praca jest powiązana rzecz jasna z wydatkiem, który musi się zwrócić. Dlatego też lepiej tworzyć atrakcyjne gry innego rodzaju, choćby te komputerowe, bo w ich przypadku wydatki się szybciej zwracają, a gry logopedyczne należy traktować jako uzupełnienie oferty, jako ciekawostkę wypuszczana na rynek raz na kilka lat.

https://www.eduksiegarnia.pl/gry-i-pomoce-logopedyczne

Czy to wyłącznie sam biznes?

Pomoce logopedyczne takie jak gry to w znacznym stopniu biznes, czyli jeśli tworzy się już taką bardzo atrakcyjną grę i inwestuje w wiele miesięcy pracy specjalistów, a potem w tę promocję konkretnej gry, to nie po to by taki wydatek zwrócił się po tych trzech lub czterech latach. Taka gra w sensie finansowym powinna zwrócić się twórcom już po zaledwie kilku miesiącach, a osiągnięcie tego kryterium to problem, chyba, że tworzy się grę komputerową zaliczaną do tych wyjątkowo ciekawych z istotnymi elementami gry logopedycznej, czyli produkt, który zawiera pewną ilość wyzwań stworzonych przez logopedów łącznie z psychologami. Coś takiego ma większą szansę na sprzedanie się w tym trudnym rynku gier komputerowych, ale sama sprzedawalność to nie wszystko i co równie istotne takie połączenie koncepcji trudno nazwać dobrą grą edukacyjną, bo definicja takiej gry nie koniecznie zawiera to łączenie edukacji z fabułą gry przygodowej, ale taka opcja ma też sens.

Inne istotne wzmianki.

Twórcy gier co jakiś czas uzupełniają ofertę o ciekawe pomoce logopedyczne, czasami taką pomocą jest nawet ten dodatek kwestii lektorskich do ładnej gry przygodowej i co równie istotne te teksty aktorów muszą być wypowiedzianymi poprawnie, czyli bez istotnych błędów. Jeśli zaś chodzi o wyzwanie dla dziecka to powinno ono wyglądać prosto, czyli raz na jakiś czas powinno powtórzyć słowa aktora i to tylko po to, by przejść na ten wyższy poziom. Dla typowego sześciolatka nie jest to łatwym, ale takie nauczanie za pomocą atrakcyjności danej gry ma sens i psychologowie nie raz docenili tego typu koncepcje.