biblioteka montessori - książki

Więcej niż poradniki – książki biblioteki Montessori

Urodzona w 1870 r. była jedną z pierwszych włoszek, którym udało się ukończyć studia medyczne. Specjalizowała się w psychiatrii i pediatrii. We wczesnych latach swojej kariery lekarskiej zajmowała się przede wszystkim dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie. Wprowadzała na zasadzie eksperymentów innowacyjne techniki oferując dzieciom materiały edukacyjne umożliwiające poznawanie świata za pomocą zmysłów.

Maria Montessori – niezwykła kobieta swoich czasów

Jej podejście do dzieci przynosiło niespotykane dotychczas efekty. Maria Montessori przeniosła swoją miłość do najmłodszych na inne dziedziny życia i na początku XX w. otworzyła dom opieki dla dzieci pochodzących z najbiedniejszych dzielnic Rzymu. Doskonaliła swoje metody edukacyjne przez całe życie – do dziś w wielu krajach na świecie stosuje się metody edukacyjne Montessori podczas kształcenia najmłodszych.  

Pedagogika po nowemu – biblioteka Montessori

Już ponad 100 lat minęło od kiedy Maria Montessori stworzyła swój autorski system edukacji dla dzieci. Na tamte czasy była to istna rewolucja skupiona na prawidłowym rozwoju dziecka. W miejsce uczenia się na pamięć przez najmłodszych suchych faktów, kluczową rolę przejęła konieczność zapewnienia dziecku przestrzeni, która pozwala na rozwijanie twórczości i spontanicznych zachowań oraz rozwija psychofizycznie, kulturalnie i społecznie. Mimo, że metoda Montessori zdobyła na świecie wielu zwolenników, autorka ta nie doczekała się do tej pory wielu publikacji w języku polskim. Biblioteka Montessori wypełnia tę lukę prezentując polskiemu czytelnikowi zbiór myśli Marii Montessori zebranych w jej licznych publikacjach. Pozwalają one rozszerzyć własne horyzonty związane z edukacją dzieci i młodzieży ich rozwojem i wychowaniem.

Biblioteka montessori – książki dostępne są online m.in. w księgarni internetowej PWN