Puzzle edukacyjne

Dlaczego warto kupić dziecku puzzle edukacyjne?

Żyjemy w czasach, gdy zarówno my, jak i nasze pociechy wiele godzin w ciągu dnia spędzamy przed ekranem komputera, telefonu i telewizora. Z tego powodu, warto zdecydować się na formy rozrywki, które pozwolą oderwać się, choć na chwilę od cyfrowego świata. Bardzo dobrym wyborem są puzzle edukacyjne, które pomogą wspomóc prawidłowy rozwój. Puzzle te mają wiele zalet — opowiemy o nich w poniższym artykule. 

Puzzle edukacyjne — najważniejsze zalety

Przede wszystkim, puzzle pozytywnie wpływają na koncentrację. Dodatkowo układanie ich to wspaniała okazja na spędzenie z dzieckiem więcej czasu na wspólnej zabawie.

Puzzle mogą też rozwijać zdolności manualne malucha. Skutecznie uczą go tak ważnej koordynacji ręka-oko, która jest tak istotna, szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Umożliwiają też ćwiczenie palców, za sprawą łączenia ze sobą różnych kształtów.
Ponadto puzzle edukacyjne rozwijają pamięć wzrokową i uczą dzieci nowych zagadnień. Możemy wybrać puzzle tematyczne, by zgłębiać wiedzę swojej pociechy. W sklepach znajdziemy mnóstwo układanek uczących np. literek, podstawowych słówek, cyferek, zwierzątek, roślin czy kolorów. Można je dobrać do wieku dziecka i rozwijać w ten sposób jego umiejętności i wiedzę o świecie.

Puzzle edukacyjne — zabawa w pojedynkę lub z rodziną

Układanie puzzli razem dzieckiem, to doskonała okazja, by spędzić czas maluchem. Możemy dzięki temu, choć na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków i z dumą obserwować, jak dziecko układa kształty, ucząc się nowych rzeczy. Dodatkowo możemy na bieżąco uzupełniać jego wiedzę i rozwiewać wątpliwości, co umożliwi mu jeszcze skuteczniejsze uczenie się.

Dziecko może też układać je w pojedynkę, co uczy samodzielności. Warto zachęcać dziecko zarówno do zabawy samodzielnie, jak i z rodzicem, dziadkami, czy rodzeństwem. To zdecydowanie wpłynie pozytywnie na jego zdolności komunikacyjne i umiejętność pracy w grupie. Umiejętności przydadzą się zarówno w przedszkolu, szkole, jak i dorosłym życiu.

Puzzle edukacyjne 3D – dla młodszych i starszych dzieci

Układanki i puzzle edukacyjne skutecznie ćwiczą ważne umiejętności, takie jak cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Niejeden dorosły chciałby posiadać te cechy — możemy ich za to nauczyć naszych pociech i być może, sami nauczyć się cierpliwości. 

Ważnym aspektem przy wyborze puzzli, jest odpowiednie dobranie ich wieku dziecka. Na szczęście producenci jasno określają na opakowaniu puzzli dedykowany wiek malucha. Dla najmłodszych dzieci warto wybierać puzzle miękkie — inaczej zwane puzzlopiankami. Mogą one pomóc dziecku zapoznać się z zasadami układania puzzli. Dzięki temu, że są wykonane z miękkich materiałów, są maksymalnie bezpieczne dla najmłodszych.

Ich zaletą jest też niewielka ilość elementów w zestawie, dlatego nie przytłoczy to dziecka, co mogłoby szybko zniechęcić go do zabawy. Ponadto ułożone puzzle edukacyjne piankowe może służyć jako mata do zabawy. Puzzlopianki najczęściej zawierają elementy edukacyjne, które skutecznie uczą pociechę pierwszych literek i cyferek.

Pierwsze puzzle edukacyjne — pomoc w rozwoju dziecka

Warto już od najmłodszych lat wprowadzać puzzle, zanim przejdziemy do bardziej skomplikowanych układanek. Puzzle edukacyjne (dostępne na Eduksiegarnia) dla najmłodszych, to zabawki, które zawierają niewielką ilość elementów. Często łączy się je w inny sposób niż tradycyjne puzzle, co uczy dziecko zdolności manualnych i przygotowuje malucha do klasycznych układanek. Puzzle tego typu to połączenie przyjemnej zabawy z praktyczną nauką przydatnych umiejętności, dlatego nie może ich zabraknąć wśród zabawek Twojej pociechy!